8 Ekim 2013

"Erişim Engellendi" Hatasına Çözüm Resimli Anlatım

Windows 7'de klasörleri şifreleme yaptıktan sonra nasıl olduysa erişim engellendi. Hiç bir şekilde dosya veya klasörlere erişemiyor, yada erişiyor ama açamıyordum. Resimler gözükmüyordu vs. vs. gibi sorunlar vardı. Güvenlik ayarlarından yapmayı denesekte bir sonuç elde edemedik. "Bu klasöre erişim izniniz reddedildi." hatası vermeye devam ediyordu..

Erişemediğiniz dosya ve klasörlerinize nasıl ulaşacağını ve engeli nasıl kaldıracağınızı anlatacağım bu yazımda resimlerle birlikte. İşlem bi hayli basit olsada bilmeyen biri için uğraştırıcı gerçekten. İlk olarak..

Erişimi engellenen klasörünüze sağ tık yaparak Özellikler diyoruz. Özellikler kısmından üst menüden Güvenlik sekmesine geliyoruz.
Daha sonra ise
Alt tarafta bulunan Gelişmiş butonuna tıklıyoruz.(*kırmızı ile işaretli)
Açılan pencereden Üst sekmeden Sahip sekmesine geliyoruz. Karşımıza çıkan ekrandan Alt tarafta bulunan Düzenle butonuna tıklıyoruz.

Daha sonra karşımıza çıkan Ekrandan Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliğini değiştir bölümünü seçerek tik işareti ile aktif hale getiriyoruz. Daha sonra Diğer kullanıcı ya da gruplar... butonuna tıklıyoruz..


Karşımıza çıkan ekrandan Gelişmiş butonuna tıklıyoruz.

Daha sonra karşımıza böyle bir ekran çıkıyor. İlk olarak 1 yazdığım kısımdan Şimdi bul butonuna tıklıyoruz. Ve 2 yazılı kısımda Liste çıkıyor o listeden Everyone (*kırmızı ile seçili) seçiyoruz. (Üstüne bir kere tıklamanız yeterli.) Daha sonra ise 3 yazan yerden Tamam diyoruz. Daha sonra açtığımız küçük ekrana da Tamam Diyoruz. Daha sonra gelen ekrandan..


Şimdii işlemimizin son kısmına geldik arkadaşlar.  "Everyone" listemize geldi gördüğünüz gibi. Şimdi alt taraftan Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliğini değiştir yazısının yanındaki tiki aktif hale getiriyoruz. Seçiyoruz yanii Daha sonra ise Tamam butonuna tıkladığımızda işlemimiz bitmiş oluyor ve dosyalarımız açılmaya başlıyor.

Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Takıldığınız yerlerde alt taraftan yorum yapabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder