17 Mart 2017

Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmek gerekir?


İlk defa üniversite sınavına  giren ve tercih yapacak öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerekir, sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor, açıklandı mı derken aldığınız puana göre hangi üniversiteyi, hangi bölümü tercih edeceğim sorusu aklınızda dolanıp durur.

Öncelikle bizim üniversite anlayışımız haritanın kıyı şeritlerinden sosyal ortamları bol olan yerlere göre sıralanıp gidiyor. Aslında önemli olan üniversitenin ve öğretmenlerin kalitesidir. Çünkü sosyal ortamı bol bir yer yazarsınız kazanırsınız ama kalite kötüdür boş bir mezun olarak işsizler kervanına katılırsınız. 

Üniversite de benim için sosyal ortam konferanslar, etkinlikler fuarlardan geçer. Diğer sosyal ortamlar hayatın her anında vardır. Ama üniversite de verilen bir konferansı bir daha bulamayabilirsiniz. Bana sorarsanız kendinizi önce geliştirin, çevre edinin bağlantılarınız olsun sizinle aynı bölüm okuyan kişilerden bir adım önde olun..

Şuan sosyal medya kullanmayan çok az bir kitle vardır. Yazacağınız bölümleri okuyan yada bitirmiş kişilerle iletişime geçip aklınızda ki tüm soruları sorarak bilgi edinmelisiniz. Facebookta bir çok üniversitenin grupları ve sayfaları var soru sormak ayıp değil ya çekinmeyin geleceğinizi kuracaksınız iletişime geçin.

Bizim zamanımızda 2009 yılında ben tercih yaparken rehberlik öğretmenimizden yardım almıştım, çok yanlış yapmışım. Şuan ki lise rehberlik öğretmenlerinin bir çoğu yanlış yönlendirme ve baştan savma işler yaptığını ben kendi rehberlik öğretmenimden biliyorum ki çoğunun da böyle boş vermişlik olduğunu tahmin ediyorum. Yardım alacağınız kişiler oralarda yaşayan o bölümü okuyan yada mezun olmuş işinde çalışan kişiler olmalı. 

Son olarak kafanızdaki endişeleri bir kenara atın üniversitede işin üzerine gittikçe her şey çözülüyor, hiçbir şey sizin kafanızda büyülttüğünüz kadar zor değil. Yeter ki inanın. Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak, üniversite tercihleri nasıl yapılır, üniversite tercih kılavuzu, üniversite tercih robotu, gibi soruların da cevaplarını arama motorlarını kullanarak bulabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soruyu yorum yazarak bana sorabilirsiniz Başarılar. Yakın zaman da burs olanakları ve burs bulabileceğiniz kaynakları araştırıp vereceğim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder